Korzyści z biegania po lesie

Choć nie każdy lubi w życiu to samo, jest coś, co można powiedzieć o malowniczych widokach podczas treningu. Wyjście na zewnątrz, aby pobiegać, może być wyzwaniem, gdy mamy napięty grafik, a wielu z nas nie ma dostępu do siłowni lub czegoś podobnego, co ułatwiłoby szybki trening. Bieganie w lesie przynosi wiele korzyści, które mogą Cię zaskoczyć. Bieganie na łonie natury może zmniejszyć stres, poprawić koncentrację i dostarczyć endorfin, jak żadne inne ćwiczenia. Jest to również świetny sposób na zapobieganie urazom, jeśli masz problemy z kolanami lub inne problemy, takie jak zapalenie powięzi podeszwowej. Przyjrzyjmy się niektórym z tych korzyści w sposób bardziej szczegółowy.

Zmniejszenie stresu i niepokoju

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Health Psychology, ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą poprawić Twój nastrój i zmniejszyć poziom stresu i niepokoju. Badanie przeprowadzone wśród brytyjskich biegaczy wykazało, że im więcej czasu spędzali oni na bieganiu w lesie, tym mniejszy był ich niepokój.

• Zmniejszenie stresu jest ważne dla zdrowia, ponieważ stres może przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia, zaburzeń trawienia i chorób autoimmunologicznych.

• Aby czerpać korzyści z redukcji stresu i niepokoju, spróbuj włączyć bieganie po lesie do swojego planu zajęć 3-4 razy w tygodniu.

Pamiętaj, aby w miarę możliwości biegać na zewnątrz w ciągu dnia, ponieważ ćwiczenia w ciemności wiążą się z wyższym wskaźnikiem depresji. Nie jest dokładnie jasne, w jaki sposób ćwiczenia na świeżym powietrzu poprawiają nastrój i samopoczucie, ale może to być związane z rodzajami substancji chemicznych wytwarzanych w organizmie podczas ćwiczeń. Substancje te, znane jako "endorfiny", mogą wywoływać uczucie euforii i przyczyniać się do ogólnego dobrego samopoczucia. Aby czerpać z tego korzyści, spróbuj włączyć do swojego planu zajęć bieganie po lesie 3-4 razy w tygodniu, w miarę możliwości w porze dziennej.

Poprawia nastrój i samopoczucie

Jeśli kiedykolwiek czułeś się szczęśliwszy po bieganiu w lesie, to nie są to tylko wymysły. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Essex w Wielkiej Brytanii wykazało, że uczestnicy, którzy biegali na łonie natury, czuli się bardziej pozytywni i szczęśliwi niż ci, którzy biegali w pomieszczeniach na bieżni. Bieganie na łonie natury może także pomóc w zmniejszeniu objawów depresji. Badanie przeprowadzone wśród kobiet z rakiem piersi poddawanych radioterapii wykazało, że u tych, które uczestniczyły w ćwiczeniach aerobowych na świeżym powietrzu, w tym w bieganiu, objawy depresji były znacznie niższe niż u tych, które ćwiczyły w pomieszczeniach na bieżni lub rowerze stacjonarnym.